חוק דפיברילטורים

לשון החוק: כנסת ישראל מחייבת – דפיברילטור יוצב בכל מקום ציבורי עם מעל ל-500 איש.


כעת זה מעוגן בחוק. אם אתה בעל עסק או בעליו של מקום ציבורי בו שוהים מעל ל-500 איש הינך מחויב להציב מכשיר דפיברילטור להצלת חיים.


החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה מה-31.12.2007 קובעת כי מכשירי הדפיברילציה ייפרסו במקומות ציבוריים ובאתרים הומי אדם. בין המקומות המוגדרים כמחויבים הצבת מכשיר זה נמנים: קניונים, משרדי ממשלה ורשויות מקומיות, שדות תעופה ונמלים, תחנות מרכזיות של תחבורה ציבורית, רכבות ואניות נוסעים, אצטדיוני ספורט, בתי אבות, בתי כלא, בתי מלון עם מעל ל-100 חדרים, בריכות שחייה וחופי רחצה, חדרי כושר וחשוב מכל – מקומות עבודה עם מעל ל-500 עובדים.


הרקע להחלטה זו היא העובדה כי מחלות לב וכלי דם הנן גורם המוות העיקרי בישראל ובעולם המערבי. על-פי האיגוד הקרדיולוגי בישראל, בישראל מתים מדי שנה כ-8,000 אנשים מדום לב, כאשר 95 אחוז מהם לא ישרוד את ההתקף. החייאה באמצעות שוק חשמלי מיידי הינה הדרך היחידה להצלת חייו של אדם אשר לוקה בדום לב. השוק החשמלי חייב להינתן בתוך מסגרת שבע הדקות הראשונות מתחילת אירוע דום הלב. הפעלת הדפיברילטור בתוך דקה מרגע ההתמוטטות עשויה להציל כ-90% מהמקרים.


ההחלטה התקבלה לאור החלטות דומות שנחקקו במדינות מובילות בעולם. כך, כבר בשנת 2001, כל 50 המדינות בארה”ב חוקקו חוקים בנוגע להצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים ורשאי להשתמש בהם כל אדם הנדרש לכך למטרת הצלת חיים. גם בבריטניה החלו מאפריל 2000 לצייד מקומות הומי-אדם במכשירי החייאה על פי חוק להצבת מכשירי דפיברילטור במקומות ציבוריים. התוצאות לא איחרו לבוא: בשנת 2006 משרד הבריאות הבריטי דיווח על 76 אנשים שניצלו מדום לב כתוצאה מהימצאות ותפעול מכשירי החייאה, כאשר שיעור ההצלחה של ההחייאה כשלעצמה עומד על כ-75%, עד לקבלת הטיפול הרפואי המקצועי.

ערוץ הכנסת – ערוץ 99 – גלגולו של חוק הצבת מכשירי החייאה

[social_share/]