קמפיין הצלת חיים "כל אחד יכול להציל חיים"

משרד הבריאות בשיתוף מועצת הבריאות החלו בקמפיין להצלת חיים “כל אחד יכול להציל חיים”.

היום יחל להופיע בטלויזיה סרטון הסברה של משרד הבריאות המדריך כל אדם לסייע בהצלת חיים באמצעות פעולות החייאה בסיסיות והסתייעות במכשיר דפיברילטור (מפעם).

מידי שנה כ- 10 אלפים איש מקבלים דום לב מחוץ לכותלי בית החולים.

בכל דקה שחולפת ללא טיפול, מרגע האירוע, פוחתים סיכויי ההישרדות של מי שקיבל דום לב ב-10%. ולכן, החייאה מוקדמת תשפר את סיכויי ההישרדות ואת ההחלמה הנוירולוגית של המטופל. הדקות הראשונות לאחר התמוטטות הן הדקות הקריטיות . אם לא תבוצע החייאה ברגעים אלה, עולה משמעותית הסיכון לנזק מוחי בלתי הפיך, וסיכויי ההישרדות צונחים דרמטית. זו הסיבה לחשיבות הניכרת בביצוע החייאה על ידי עוברי אורח, עוד לפני הגעת האמבולנס.

להלן הפעולות החשובות והמיידיות לביצוע החייאה על ידי עוברי אורח:
זיהוי מצב החולה – בדיקה האם נדרשת החייאה: יש לבדוק האם המטופל בהכרה, על ידי קריאה אליו, וכן אם מגיב למגע פיזי , ואם הוא נושם נשימה רגילה. יש לחייג למוקד 101 – החובש במוקד ינחה בביצוע החייאה.
להתחיל עיסויים במרכז בית החזה. במקביל במידה וידוע על מכשיר דפיברילטור הנמצא בקרבת מקום לבקש להביאו ולהתחיל במתן שוק חשמלי בהקדם.
המשך עיסוי לב/שימוש בדפיברילטור עד להגעת צוות רפואי.

הוכח כבר בעולם כי, שימוש מיידי בדפיברילטור, מעלה את סיכויי בעשרות אחוזים.

במדינת ישראל פרוסים אלפי מכשירי דפיברילטור במרחב הציבורי הניתנים להפעלה על ידי כל אדם גם על ידי מי שאין לו ידע וניסיון קודם, בין היתר בקניונים, מגרשי ספורט, מקומות עבודה ובתחנות רכבת , המחויבים בהצבת המכשירים בהתאם לחוק הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים.

משרד הבריאות רואה חשיבות רבה בהצבת מכשירים אלה גם במרחב הביתי ובכלל זה בבניינים משותפים, ובהצטיידות במכשיר זה ביציאה לפעילות ספורט בשטח כגון בקבוצות ריצה וקבוצות רכיבה.

סרטון משרד הבריאות

[social_share/]